Czego nie powie Ci ginekolog…, a o czym powinnaś wiedzieć [2] - Monika Krawczyk
ginekologia, fizjoterapia, rehabilitacja, terapia, kręgosłup, poród, dyskopatia, skolioza, cesarskie cięcie, blizny, artroskopie, kolano, szyja, czaszka, twarz, stres, dyskopatia, rehabilitacja, dyskopa-tia, fizjoterapia w ginekologii, rehabilitacja po porodzie, ginekologia, fizjoterapia w ginekologii i chi-rurgi plastycznej, leczenie bólów związanych z ciążą, ból kręgosłupa i stawów po ciąży
305
post-template-default,single,single-post,postid-305,single-format-standard,eltd-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,borderland-ver-1.1.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,,grid_1300,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive

Czego nie powie Ci ginekolog…, a o czym powinnaś wiedzieć [2]

Gdy kobieta w ciąży już zaawansowanej* zacznie odczuwać ból w okolicy spojenia łonowego, udaje się do ginekologa bądź ortopedy. Lekarz w tej sytuacji zaleca pas stabilizujący miednicę i podtrzymujący brzuch.

 

Podczas ciąży wydzielany jest hormon zwany relaksyną, który ma za zadanie rozluźnienie więzadeł miednicy (choć nie tylko  pamiętajmy, że hormon ten rozluźnia więzadła w całym organizmie) oraz przygotowanie do porodu. Rozluźnienie powoduje destabilizację i często duży ból podczas chodzenia, zwłaszcza po schodach. Założenie takiego pasa powoduje, że miednica jest usztywniona, co przez chwilę daje pacjentce ulgę, ale niestety właśnie tylko przez chwilę…Organizm bowiem dostaje informację, że miednica jest sztywna i wyrzuca jeszcze większą ilość relaksyny co daje oczywiście efekt odwrotny do zamierzonego i w konsekwencji powoduje jeszcze większy ból.

 

Tylko precyzyjne techniki osteopatyczne normalizują całą pracę miednicy i napięcie więzadeł, które są wrażliwe na rozciąganie i aktywują układ nerwowy. Zapięcie w pas kobiety bardziej utrudnia niż ułatwia, a na pewno nie rozwiązuje problemu bólu spojenia łonowego. Sam pas po prostu nie leczy. Tylko odpowiednie zbadanie pacjentki i zastosowanie odpowiedniego leczenia w większości przypadków rozwiązuje problem, nawet jeśli rozejście jest duże.

 

Zachęcam do sięgnięcia do literatury i nie poddawania się w przypadku, gdy usłyszymy u lekarza, że jest to normalne i należy zacisną zęby i wytrzymać do porodu, gdyż poród rozwiąże wszystkie problemy….Otóż nie rozwiąże, a niejednokrotnie nawet go pogłębi. Dlatego ważna jest diagnostyka. Szczególnie kobiet w ciąży.

 

*bo w takiej ciąży najczęściej ten ból się pojawia

Monika Krawczyk
Monika Krawczyk

Od 10 lat pomaga pacjentom z bólami i dolegliwościami, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych. Specjalizuje się w fizjoterapii, osteopatii i fizjoginekologii kobiet. Certyfikowany terapeuta manualny metody OMT Kaltenborn-Evjenth Koncept. Absolwentka AWF w Warszawie. Jak mówi o sobie: "Moja praca jest moją pasją, która zrodziła się z chęci niesienia pomocy ludziom z bólem, który często tylko przy zastosowaniu specjalistycznych metod fizjoterapii, może być uśmierzony."