Czego nie powie Ci ginekolog..., a o czym powinnaś wiedzieć [1] - Monika Krawczyk
ginekologia, fizjoterapia, rehabilitacja, terapia, kręgosłup, poród, dyskopatia, skolioza, cesarskie cięcie, blizny, artroskopie, kolano, szyja, czaszka, twarz, stres, dyskopatia, rehabilitacja, dyskopa-tia, fizjoterapia w ginekologii, rehabilitacja po porodzie, ginekologia, fizjoterapia w ginekologii i chi-rurgi plastycznej, leczenie bólów związanych z ciążą, ból kręgosłupa i stawów po ciąży
296
post-template-default,single,single-post,postid-296,single-format-standard,eltd-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,borderland-ver-1.1.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,,grid_1300,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive

Czego nie powie Ci ginekolog…, a o czym powinnaś wiedzieć [1]

Blizna na kroczu po po porodzie jest jak każda inna blizna na Twoim ciele. I tak jak każda blizna może przeszkadzać, ciągnąć, boleć i utrudniać codzienną fizjologię i życie intymne. Podobnie jak z innymi bliznami i z tą można coś zrobić. Nie musi ona utrudniać życia, a żaden ginekolog nie powinien twierdzić, że ból przez nią spowodowany jest czymś normalnym. Taką bliznę uelastycznia się i pracuje się nad nią tak samo jak w każdym innym miejscu na ciele.

 

Techniki są subtelne i polegają na pracy z mięśniami i powięzią, które zostają zszyte. Osłabienie mięśni dna miednicy spowodowane blizną skutkuje nietrzymaniem moczu w perspektywie kilku lat. W gabinecie ginekologicznym traktuje się to jako normalną konsekwencje poporodową, nie informując pacjentek, że można coś z tym zrobić. Mówimy oczywiście o tych bliznach, które zmieniają pracę mięśni dna miednicy i całą ich biomechanikę.

 

Blizna jest niczym źle zrobiony szew na ubraniu – jeśli jest w innym miejscu niż powinien być, to powoduje, że materiał źle się układa. Tak samo jest z blizną na kroczu – „ściągnięte” mięśnie wraz z powięzią wpływają na jego pracę. Warto zdawać sobie sprawę, że funkcję i fizjologię kobiecą można przywrócić pracą osteopatyczną na bliźnie.

Monika Krawczyk
Monika Krawczyk

Od 10 lat pomaga pacjentom z bólami i dolegliwościami, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych. Specjalizuje się w fizjoterapii, osteopatii i fizjoginekologii kobiet. Certyfikowany terapeuta manualny metody OMT Kaltenborn-Evjenth Koncept. Absolwentka AWF w Warszawie. Jak mówi o sobie: "Moja praca jest moją pasją, która zrodziła się z chęci niesienia pomocy ludziom z bólem, który często tylko przy zastosowaniu specjalistycznych metod fizjoterapii, może być uśmierzony."