Refluks i bóle brzucha w ciąży - Monika Krawczyk
ginekologia, fizjoterapia, rehabilitacja, terapia, kręgosłup, poród, dyskopatia, skolioza, cesarskie cięcie, blizny, artroskopie, kolano, szyja, czaszka, twarz, stres, dyskopatia, rehabilitacja, dyskopa-tia, fizjoterapia w ginekologii, rehabilitacja po porodzie, ginekologia, fizjoterapia w ginekologii i chi-rurgi plastycznej, leczenie bólów związanych z ciążą, ból kręgosłupa i stawów po ciąży
255
post-template-default,single,single-post,postid-255,single-format-standard,eltd-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,borderland-ver-1.1.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,,grid_1300,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive
 

Refluks i bóle brzucha w ciąży

Refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku, pojawia się na etapie zaawansowanej ciąży. Jest spowodowany mechanizmem zwieraczy żołądkowo-przełykowych. Dolny zwieracz przełyku zbudowany jest z mięśni gładkich, które otaczają przełyk podczas jego przejścia przez przeponę i dalej podczas jego krótkiego przebiegu brzusznego.

 

Ta część przełyku jest w ciągłym skurczu, z wyjątkiem momentu połykania – wtedy się rozluźnia. To rozluźnienie będzie również występować podczas wymiotów. Drugim mechanizmem jest funkcyjny zewnętrzny zwieracz utworzony przez goleń przepony, najczęściej odnogę prawą, która otacza przełyk podczas jego przejścia przez przeponę. Badania wykazały, że zwieracze kurczą się podczas oddychania, kiedy ciśnienie wewnątrz brzuszne rośnie, po to by zapobiec refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Przepona również odgrywa ważną rolę przy zamykaniu zwieracza oraz jest skutecznym mechanizmem zapobiegania refluksowi treści żołądkowej do przełyku.

 

Ciśnienie w dolnej części zwieracza wzrasta proporcjonalnie z ciśnieniem brzusznym, tak że ciśnienie wewnątrz żołądkowe zawsze pozostaje niższe od ciśnienia w dolnej części zwieracza, przez co refluks treści żołądkowej do przełyku pozostaje zahamowany.

 

Mechanizm ten zostaje zaburzony podczas ciąży. W pierwszych jej tygodniach występują mdłości i wymioty, chodź nie jest to regułą i nie zawsze muszą się pojawić. W zaawansowanej ciąży powodem refluksu jest nacisk dziecka na żołądek i przeponę, co zaburza pracę zwieraczy i ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej powodując cofanie się treści żołądka.

 

Na szczęście, można temu zaradzić. Odpowiednia dieta i częste spożywanie małych ilości pokarmu zmniejszają cofanie się treści. Jednak aby wpłynąć na normalizację ciśnienia w jamie brzusznej i napięcie przepony potrzebne są specyficzne techniki wisceralne normalizujące pracę przepony podczas oddychania oraz prace zwieraczy żołądka i przepony. Jest to możliwe nawet w sytuacjach, kiedy ciąża jest wyjątkowo duża i gdy dziecko również jest duże, przez co dojście do przepony i żołądka bywa utrudnione. Dolegliwości, które towarzyszą ciąży nie muszą być jej przymusową częścią. Owszem, mogą występować, lecz nie trzeba biernie się na nie godzić.

 

Brak reakcji na zaburzenia takie jak refluks wynika ze stereotypu myślowego, który niestety od wielu lat, bez weryfikacji najnowszej wiedzy medycznej, jest powielany w sposób masowy. Zachęcam do konsultacji i weryfikacji uciążliwości, z którymi można i należy się uporać.

Monika Krawczyk
Monika Krawczyk

Od 10 lat pomaga pacjentom z bólami i dolegliwościami, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych. Specjalizuje się w fizjoterapii, osteopatii i fizjoginekologii kobiet. Certyfikowany terapeuta manualny metody OMT Kaltenborn-Evjenth Koncept. Absolwentka AWF w Warszawie. Jak mówi o sobie: "Moja praca jest moją pasją, która zrodziła się z chęci niesienia pomocy ludziom z bólem, który często tylko przy zastosowaniu specjalistycznych metod fizjoterapii, może być uśmierzony."