Kobiecość w okresie poporodowym: ciąża, poród, połóg i co dalej? - Monika Krawczyk
ginekologia, fizjoterapia, rehabilitacja, terapia, kręgosłup, poród, dyskopatia, skolioza, cesarskie cięcie, blizny, artroskopie, kolano, szyja, czaszka, twarz, stres, dyskopatia, rehabilitacja, dyskopa-tia, fizjoterapia w ginekologii, rehabilitacja po porodzie, ginekologia, fizjoterapia w ginekologii i chi-rurgi plastycznej, leczenie bólów związanych z ciążą, ból kręgosłupa i stawów po ciąży
233
post-template-default,single,single-post,postid-233,single-format-standard,eltd-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,borderland-ver-1.1.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,,grid_1300,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive
 

Kobiecość w okresie poporodowym: ciąża, poród, połóg i co dalej?

A konkretnie, jak sobie poradzić z blizną na kroczu? Co warto wiedzieć, jeśli blizna na kroczu sprawia problemy?

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że nie zawsze  blizna musi być problematyczna, a wykonanie nacięcia podczas porodu bywa najlepszym rozwiązaniem. Musimy pamiętać, że sfera intymna jest szalenie istotna a jednocześnie, co niestety wiem z doświadczeń moich pacjentek, ignorowana przez lekarzy ginekologów. Drogie panie, nie musicie czuć jakiegokolwiek dyskomfortu z powodu cięcia na kroczu, nawet jeśli cięcie to było duże i powstał tzw. bliznowiec.

 

Poprzez pracę z blizną można usprawnić mięśnie, które zostały przecięte oraz wpłynąć na elastyczność zarówno blizny jak i całej przepony miednicznej (grupy mięśni podtrzymującej narządy rodne), co jest ważne na przyszłość, gdyż dysfunkacja przepony powoduje najczęściej w wieku menopauzalnym nietrzymanie moczu oraz obniżanie pochwy i pęcherza lub wręcz wypadanie pochwy.

 

Nim przystąpię do pracy z blizną badam stan mięśni i stopień ich dysfunkcji. Co ważne, praca z blizną nie polega na uleastycznieniu tylko blizny. Ćwiczeniom poddaje się cały kompleks miedniczny tzn. głębokie rotatory biodrowe, które poprzez powięź są połączone z mięśniami krocza. Anatomiczne połączenia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego narządu rodnego dlatego tak ważne jest, by pracować kompleksowo, a nie tylko z blizną.

Monika Krawczyk
Monika Krawczyk

Od 10 lat pomaga pacjentom z bólami i dolegliwościami, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych. Specjalizuje się w fizjoterapii, osteopatii i fizjoginekologii kobiet. Certyfikowany terapeuta manualny metody OMT Kaltenborn-Evjenth Koncept. Absolwentka AWF w Warszawie. Jak mówi o sobie: "Moja praca jest moją pasją, która zrodziła się z chęci niesienia pomocy ludziom z bólem, który często tylko przy zastosowaniu specjalistycznych metod fizjoterapii, może być uśmierzony."