Kobiecość w okresie poporodowym: ciąża, poród, połóg i co dalej?
A konkretnie, jak sobie poradzić z blizną na kroczu? Co warto wiedzieć, jeśli blizna na kroczu sprawia problemy?
Warto w tym miejscu podkreślić, że nie zawsze blizna musi być problematyczna, a wykonanie nacięcia podczas porodu bywa najlepszym rozwiązaniem. Musimy pamiętać, że sfera intymna jest szalenie istotna a jednocześnie, co niestety wiem z doświadczeń moich pacjentek, ignorowana przez lekarzy ginekologów. Drogie panie, nie musicie czuć jakiegokolwiek dyskomfortu z powodu cięcia na kroczu, nawet jeśli cięcie to było duże i powstał tzw. bliznowiec.
Poprzez pracę z blizną można usprawnić mięśnie, które zostały przecięte oraz wpłynąć na elastyczność zarówno blizny jak i całej przepony miednicznej (grupy mięśni podtrzymującej narządy rodne), co jest ważne na przyszłość, gdyż dysfunkacja przepony powoduje najczęściej w wieku menopauzalnym nietrzymanie moczu oraz obniżanie pochwy i pęcherza lub wręcz wypadanie pochwy.
Nim przystąpię do pracy z blizną badam stan mięśni i stopień ich dysfunkcji. Co ważne, praca z blizną nie polega na uleastycznieniu tylko blizny. Ćwiczeniom poddaje się cały kompleks miedniczny tzn. głębokie rotatory biodrowe, które poprzez powięź są połączone z mięśniami krocza. Anatomiczne połączenia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego narządu rodnego dlatego tak ważne jest, by pracować kompleksowo, a nie tylko z blizną.